Uygulama merkezimize geldiğinde iyi bakılmaya çalışılsa da çizik oluşumlarından kendisini kurtaramamış kırmızı renkli bir İ20 ile karşı karşıyaydık. Fabrika bu rengi alev kırmızı olarak tanıtsa da kılcal çizikler ve boya üzerinde oluşan pürüzler “Alev” kelimesinin anlamını yitirmesine yol açmıştı. Bize düşen gerekli işlemler tamamlandığında aracın satın alındığı günden daha parlak olmasını sağlamaktı. İç kısımlar da aşırı kirli görünmüyordu ama yapılacak detaylı iç temizlikle birlikte dışta yakalamayı planladığımız parlaklık ile uyumlu bir sonuç almayı hedefledik. Yaklaşık 5 gün süren uygulamamızda önce uygulama aşamaları, ardından da en detaylı uygulama fotoğrafları ile sizleri baş başa bırakıyoruz. 

– Aracımızın jant ve davlumbazlarını detaylı bir şekilde temizleyerek işlemlerimize başlıyoruz. Öncelikle Valet Pro Dragon’s Breath ile jantlardan demir tozlarını arındırıyoruz. Ardından Valet Pro Bilberry ile jant ve davlumbaz temizliklerimizi yapıyoruz. Bu sırada Wheel Woolies fırçaları en büyük yardımcımız…

– Aracımız üzerinde wax kalıntıları gözlemlediğimiz için kendisi aslında bir jant temizleyici olan fakat ön yıkama köpüğü olarak kullanıldığında wax remover olarak ta görev yapan Valet Pro Bilberry ile ön yıkamamızı gerçekleştiriyoruz.

– Aracımızı duruladıktan sonra demir tozu çözücü uygulamamızı gerçekleştiriyoruz. Bu iş için Valet Pro Dragon’s Breath tercihimiz.

– Demir tozu temizleyicisinin etki etmesini bekleyip morarmayı gözlemledikten sonra aracımızı duruluyoruz. Ve kil uygulamasına başlıyoruz. Kil uygulaması için Autoglym Clay Bar tercih ettik..

– Ön temizlik esnasında zift lekelerine de müdahale ediyoruz. Zift temizleyici olarak tercihimiz Auto Finesse Oblitarate. Bu ürün ile ziftlerden kurtulma süreniz 1 dakikanın bile altında!

– Kil uygulamasını tamamladıktan sonra aracımızı yeniden yıkamaya alıyoruz. Bu yıkamada tercihimiz yüzeyin tertemiz hale gelmesi için Valet Pro Advanced Neutral Snow Foam.

– Durulama sonrası aracımızı Auto Finesse Aqua Deluxe ile kuruluyoruz.

– Aracımızın dış işlemleri bittikten sonra motor bölmesi temizlik ve koruma işlemlerine başlıyoruz. Son derece kirli durumda olan motora Valet Pro Kimyasala Dayanıklı Detay Fırçası ve 3D Orange Degreaser ile müdahale ediyoruz. Motoru tertemiz hale getirdikten sonra ise Würth Motor Cilası ile finish parlaklığını vererek motoru koruma altına alıyoruz.

– Motor temizliğinin ardından detaylı iç temizliğe başlıyoruz. İlk işimiz sunroof aralıkları ile tavan temizliği… Sunroof kanallarını Valet Pro All Purpose Cleaner ile detay fırçası yardımı ile temizliyoruz. Tavanda sıvı ürünler kullanmıyoruz. Tavan için ideal ürünümüz Autoglym Hİ-Foam Interior Shampoo.

– Aracımızın koltukları genel olarak temiz. Fakat bazı bölgelerde su izleri mevcut. Koltuklarımızın tümünü 1/50 sulandırılmış Valet Pro Carpet Cleaner ile temizleyip vakumluyoruz.

– Aracımızın iç plastikleri ve kokpiti için Valet Pro APC ve Valet Pro detay fırçası kullanıyoruz… Detaylı temizliğin ardından Auto Finesse Spritz ile yüzeyleri koruma altına alıyoruz. Ardından aracımızın tüm iç camlarını Auto Finesse Crytsal Glass Cleaner ile detaylıca temizliyoruz.

– İç temizlikteki son aşamamız Würth araç içi tazeleme spreyini de uygulayarak aracımızın dışı ile ilgilenmeye başlıyoruz.

– İlk işimiz detaylı maskeleme… Ardından çiziklerin durumuna göz atıyoruz.

– Menzerna 400 ile çiziklerimizden kurtuluyoruz. Ardından Rupes LHR21 ile Menzerna 2500 uygulaması ile harelerden kurtulup Menzerna 3800 uygulaması ile parlaklığı maksimize ediyoruz. Aynı işlemi far ve stoplar için de uyguluyoruz. Elde ettiğimiz parlak ve pürüzsüz yüzey son derece başarılı… 

– Aracımızın camlarını ve sunroofunu kireç lekeleri içerdiği için AutoFinesse Vision ile bu lekerden kurtarıyoruz.

– Ön cam için Gtechniq G1, diğer camlar ve sunroof için Gtechniq G5 cam su itici uygulaması gerçekleştiriyoruz.

– Aracın boyasını önce IPA ardından Nanolex Ex ile detaylıca temizleyip yüzeyi hazırladıktan sonra Nanolex Si3D uygulamasını gerçekleştiriyoruz.

– Aracımız kürleşme aşamasının ardından en üst düzey parlaklığa ulaştı.  (Fotoğrafların tümü orijinaldir, herhangi bir filtre ve montaj içermemektedir.)

 

UYGULAMA SONU VİDEOSU