Yanlış yapılan uygulamalar, yıkamalar bizim gibi detay hastalarının en büyük kabuslarından bir tanesi. Yine hatalı seramik kaplama uygulaması yapılmış bir Honda Civic model aracımızı garaja aldık. Hatalı diyoruz çünkü kaplamanın yüzeydeki boyaya tutunması için pürüzsüz bir yüzey elde edilmesi ve onun üstüne kaplama yapılması gerekirken gelişi güzel yerlerde buna bakılmaksızın kaplama malzemesi direkt olarak uygulanabiliyor. Bu durumda hem kaplamanın ömrü azaldığı gibi kılcal çiziklerin halen bizi rahatsız etmesine sebep oluyor. İşimiz yorucuydu ve bir an önce başlamamız gerekiyordu işte uygulama detayları.

– Önce jantlarda Auto Finesse Iron Out ile demir tozu kirlerinden devamında Valet Pro Bilberry ile davlumbazların kirlerinden kurtulduk.

– Ön yıkamada Valet Pro Snow Foam Combo 2’yi kullanarak yüzeyi kirlerden arındırdık, Gtechniq WM2 Microfiber Wash Mitt desteğiyle bu noktada işimizi kolaylaştırdık.

– Boya yüzeyini polisaj işlemine hazırlamanın diğer basamağı olan demir tozlarından arındırmak için Auto Finesse Iron Out kullandık.

– Boya ile bütünleşen kalıntıları almak içinde yumuşak kıvamda olan Valet Pro Orange Clay kullandık.

– Kil sonrası temizliği de Valet Pro Advanced Neutral Snow Foam ile yaptıktan sonra Auto Finesse Aqua Deluxe ile kurulama işlemini bitirdik.

– Motorda ise; etkili ağır kir sökücü özelliğine sahip 3d Orange Degreaser ve Valet Pro Chemical Resistant Wood Brush yardımı ile motor temizledik. Motorun temizliğini uzun süre korumak ve parlaklığını artırmak içinde Würth motor cilası uyguladık.

– Geri kalan iç aksamların temizliğini Valet Pro detay fırçalarının yardımıyla Valet Pro Classic All Purpose Cleaner ile yaptık. Auto Finesse Spritz ile iç aksamlarda mat görünüm elde ederek koruma sağladık.

– Polisaj işlemlerine başlamadan önce dış trimleri, kromları ve farları korumak için maskeleme işlemini yaptık.

– Polisaj işlemini aracımızın hatalı uygulanan kaplamanın altında kalan kılcak çizikleri almak ve istediğimiz yüzeyi elde etmek için 3 aşamalı olarak uyguladık. İlk aşama olarak Menzerna 400 ile kılcal çizikler giderdik. İkinci aşama olarak Menzerna 2500 uygulayarak harelerden kurtulduk. İstenilen parlaklık ve farkındalık içinse Menzerna 3800 uygulayarak polisaj işlemini tamamladık.

– Polisaj sonrası temizlik işlemlerinde ise aracımızın boyası önce IPA ile pasta tozlarından temizlendi.

– Aracımızın jantlarına Auto Finesse Mint Rims Wax & Sealant, dış trimler için Auto Finesse Revive kullanırken, krom aksamlar içinde Auto Finesse Mercury Metal Polish tercih ettik. Camlar içinde Auto Finesse Crytsal Glass Cleaner kullandık.

– Gyeon Prep ile seramik kaplama öncesi boya yüzeyini hazırladıktan hemen sonra Gyeon Mohs uygulamasını gerçekleştirdik. Böylece korsan detailing etkisinden aracımızı kurtardık. Profesyonel ellerde beyaz rengin saflığı anlamını yeniden buldu.